Rozdział 2


II. WALORYZACJA BOTANICZNA

Opracowanie szaty roślinnej obszaru terenu gminy Mirosławiec wykonane zostało z myślą o potrzebie uwzględnienia jej aktualnego stanu obrazującego wartość przyrodniczą różnych elementów naturalnych ekosystemów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Szatę roślinną badanego obszaru przedstawiono na tle charakterystyki geobotanicznej i budowy geomorfologicznej terenu położonego w granicach administracyjnych gminy. Takie ujęcie podyktowane jest współzależnością szaty roślinnej z geomorfologią obszaru, a walory przyrodnicze warunkują i odzwierciedlają różne elementy środowiska geograficznego.

Gmina Mirosławiec pod względem struktury wykorzystywania gruntów ma charakter rolniczo-leśny i posiada szatę roślinną typową dla tego sposobu wykorzystywania gruntów. Nie brak tu terenów o naturalnym charakterze i większym zróżnicowaniu szaty roślinnej. Należą do nich głównie torfowiska, liczne ekosystemy wodno-błotne oraz lasy.

Zróżnicowanie ukształtowania powierzchni, warunków glebowych oraz klimatycznych determinują różnorodność szaty roślinnej gminy. Najciekawsze elementy roślinności związane są z morenowo-pojeziernym krajobrazem, a zwłaszcza z jeziorami i torfowiskami, stąd dotychczasowe, fragmentaryczne dane dotyczą tych właśnie ekosystemów. Niniejsze opracowanie ma na celu bardziej szczegółowe zbadanie szaty roślinnej gminy, ocenę jej zasobów oraz wskazanie zagrożeń a także postawienie wniosków mających na celu harmonijny rozwój gospodarczy gminy z uwzględnieniem zachowania walorów środowiska przyrodniczego.

1. Dotychczasowy stan rozpoznania szaty roślinnej i flory gminy

Szata roślinna gminy Mirosławiec nie posiada dotychczas kompleksowego opracowania.

Publikacje niemieckie z okresu przedwojennego niestety nie dostarczają szczegółowych informacji o florze gminy Mirosławiec; w szczególności nie znaleziono informacji dotyczącej flory terenów okolic Mirosławca (Stadt Freidland) w pracach Frase (1927,1931), Torka (1910) czy Holzfusa (1925), i Müllera (1911).

W okresie po II wojnie światowej tereny gminy Mirosławiec były wyrywkowo badane pod względem roślinności i flory przez naukowców z ośrodka poznańskiego i szczecińskiego - głównie w latach 1970-tych i 80-tych. W tym czasie powstają pierwsze opracowania dotyczące wówczas projektowanych obszarów chronionych z okolic Mirosławca i Wałcza w tym rezerwatu „Rosiczki Mirosławskie” (J. J. Jasnowscy 1980), doniesienia o występowaniu Elatine hydropiper nawodnik naprzeciwlistny w wodach wokół Mirosławca (Żukowski 1975). Prace te nie były jednak kontynuowane w sposób systematyczny. W końcu lat 1990-tych kilka prac dotyczącyh przyrody okolic Piły (Owsiany 2002, Gąbka&Owsiany 2003) donosiło również o wybranych elementach przyrody gminy Mirosławiec, głównie jednak z okolic lub wręcz samego jez. Wielki Bytyń.

Zarówno materiały zgromadzone w Nadleśnictwie Mirosławiec oraz w Urzędzie Gminy Mirosławiec zawierają jedynie skąpe dane dotyczące flory a i te są często niezweryfikowane lub ogólnikowe. Nadleśnictwo Mirosławiec nie posiada również Programu Ochrony Przyrody.

Tak, więc obszar tej gminy dość wyraźnie odbiega stopniem poznania flory w stosunku do niezbyt odległych okolic Piły, Pojezierza Drawskiego czy wreszcie Drawieńskiego Parku Narodowego. W pewnym zakresie stan taki jest wynikiem ogólno-przyrodniczych walorów tych terenów - duża lesistość, intensywna gospodarka w lasach, intensywna uprawa gruntów rolnych, jakie widoczne są nawet po wstępnym przestudiowaniu map.

2. Naturalna roślinność potencjalna

Na podstawie mapy przeglądowej potencjalnej roślinności naturalnej Polski (Matuszkiewicz red. 1995) w możliwym stopniu dokładności określono występowanie potencjalnych zespołów roślinnych na terenie gminy Mirosławiec.

Przeważającymi potencjalnymi zespołami roślinności naturalnej są zbiorowiska lasów :

Oprócz ww. mniejsze powierzchnie zajmują zbiorowiska :

3. Inwentaryzacja roślinności rzeczywistej

3.1. Roślinność wodna i terenów podmokłych

Na obszarze gminy Mirosławiec ze względu na znaczący powierzchniowo udział wód oraz ich zróżnicowanie dominującymi są zbiorowiska wód stojących - jezior. Drugą grupą są zbiorowiska wód płynących w tym szczególnie rzek o szybkim prądzie wody (odcinki o charakterze rzek podgórskich).

Spośród jezior jako naciekawsze pod względem florystycznym są jeziora o warunkach zbiorników oligo- i mezotorfoficznych z jeziorem Wielki Bytyń na czele. Są to zbiorniki mało zniekształcone, o dużej lesistości zlewni z występującymi w ich toni zagrożonymi w skali kraju zbiorowiskami ramienic. Oprócz jez. Wielki Bytyń do grupy tej należą jeziora Orle Wielkie, Gniewosz, Sadowo i Głębokie. Są to jeziora grupy zbiorników sielawowych i szczupakowych. Właśnie one są jednym z najwartościowszych elementów przyrody gminy.

Druga grupę jezior stanowią jeziora -mezotroficzne (o wyższym stopniu żyzności) i jeziora eutroficzne, gdzie występują bardziej okazałe, intensywnie rozwijające się zbiorowiska szuwarów, roślinności podwodnej i o liściach pływających. Do grupy tej należą m.in. jeziora Orle, Łowicz, Kosiakowo, Drzewoszewo czy Hanki. Pod względem ichtiofauny zbiorniki te zaliczane są do jezior leszczowych i sandaczowych. W wielu ich fragmentach występują efektowne zespoły lilii wodnych Nupharo-Nymphaetum albae.

Osobna grupę stanowią zbiorniki o cechach dystroficznych - z charkterystyczną brunatną barwą wody i prawie zupełnym brakiem roślinności. Występują one głównie w obrębie torfowisk, tworząc charakterystyczne oczka (np. w oddz. 321 na północny zachód od Hanek). Są one miejscem występowania zbiorowisk i gatunków cennych - m.in. pła mszarne ze związku Rchynosporion albae lub Caricion lasiocarpae.

Roślinność wód płynących ze względu na charakter rzek płynących przez tereny gminy (stosunkowo krótkie odcinki, górnych biegów małych rzek o częściowo podgórskim charakterze) to głównie zbiorowiska z związku Ranunculion fluitantis oraz związku Potamogetonion. W niewielkich starorzeczach oraz niekonserwowanych odcinkach starych rowów melioracyjnych spotkać można zespoły okrężnicy bagiennej z Hotonietum palustris czy lilii wodnych oraz zbiorowiska szuwarów głównie Glycerietum maximae i Phragmitetum communnis jako dalsze stadia sukcesji. W niektórych odcinkach Piławki o wolniejszym nurcie występują zbiorowiska Nupharo-Nymphaetum albae o temporalnym charakterze rozmieszczenia.

Zbiorowiska rzęs

klasa :

Lemnetea

rząd :

Lemnetalia minoris

związek :

Lemnion gibbae

zespół :

Lemnetum gibbae - zespół rzęsy Lemna gibba

związek

Riccio fluitantis-Lemnion trisulcae

zespół

Lemnetum trisulcae

zespół

Riccietum fluitantis

Zbiorowiska rzęs należą do często spotykanych, występują zarówno w płytkich wodach rowów melioracyjnych czy niewielkich głównie śródpolnych oczkach wodnych w pobliżu miejscowości: Setnica, Bronikowo, Próchnowo, stawach bobrowych w okolicach Drzewoszewa i Jadwiżyna, spotykane także w źródliskach rz. Korytnica. Z większych zbiorników gdzie zbiorowiska te znaleziono, wymienić trzeba Jez. Stacyjne, jez. bez nazwy k/jez. Łowicz.

Zbiorowiska źródlisk

klasa :

Montio-Cardaminetea

rząd :

Montio-Cardaminetalia

związek :

Cardamino-Montion

zbiorowisko:

Cardamine amara-Chrysosplenium alternifolium

Zbiorowisko stwierdzone w miejscach wysięku źródeł w oddz. 290 g (ols źródliskowy) przy jez. Wielki Bytyń ( w granicach rezerwatu Wielki Bytyń) oraz w obszarze źródliskowego olsu w górnym biegu rz. Korytnica, w oddz. 124 x, 143 d. Zajmują małopowierzchniowe stanowiska i wspólnie np. z zespołami mszaków Pellieto-Concephaletum czy roślinnością z klasy Alnetea (ols źródliskowy nad Korytnicą) tworzą swoiste i bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany formacje roślinne, godne szczególnej ochrony.

Zbiorowiska roślin podwodnych, zakorzenionych na dnie

klasa :

Charetea

rząd :

Charetalia

związek :

Charion fragilis

zespół :

Charetum tomentosae

zespół :

Charetum fragilis

Podwodne łąki ramienicowe ze związku Charion fragilis - występują na dnie olig- i mezotroficznych jezior - są dominującymi zbiorowiskami w jez. Sadowskim, Orle Wielkie, Głębokie, Gniewosz. Występują również w głębszych partiach jez. Wielki Bytyń - szczególnie w pobliżu obszarów występowania podwodnych źródeł. Zbiorowiska te wydają się być w warunkach ww. jezior względnie trwałymi, co wynika zarówno z pewnej trwałości warunków środowiska w ich zlewni (dominujący leśny charakter) jak i stanu jakości wód w nich zgromadzonych (wg. badań Sanepid w roku 2003 - I kl. czystości). Niewątpliwie stan ich rozpoznania jest słaby, co wynika głównie z dość utrudnionej obserwacji.

klasa :

Potametea

rząd :

Potametalia

związek :

Potamion

zespół :

Potametum pectinati - zespół rdestnicy grzebieniastej

zespół :

Potametum filiformis - zespół rdestnicy nitkowatej

zespół :

Ceratphylletum demersi- zespół rogatka sztywnego

zespół

Potametum lucentis - zespół rdestnicy połyskującej

zespół :

Potametum perfoliati - zespół rdestnicy przeszytej

zespół :

Myriphylletum spicati - zespół wywłócznika kłosowego

zespół

Elodeetum canadensis - zespół moczarki kanadyjskiej

zespół:

Zannicheletum palustris - zespół zamętnicy błotnej

zespół:

Rannunculetum circinati - zespół włosienicznika krążkolistnego

związek :

Nymphaeion

zespół :

Hydrocharietum morus-ranae - zbiorowisko żabiścieku

zespół :

Hydrocharietum morus-ranae - zbiorowisko osoki aloesowatej

zespół :

Nupharo-Nymphaeetum albae - zespół „lilii wodnych”

zespół :

Nymphaeetum candidae - zbiorowisko grzybieni północnych

zespół :

Potametum natantis - zespół rdestu ziemnowodnego

zespół :

Myriophylletum verticillati - zespół wywłócznika okółkowego

związek :

Hottonion

zespół :

Hottonietum palustris - zespół okrężnicy bagiennej

związek :

Ranunculion fluitantis

zespół :

Ranunculetum fluitantis - zespół włosienicznika rzecznego

zespół

Ranunculo-Sietum erecto-submersi

Zbiorowiska związane z wodami stojącymi zajmują najczęściej najbardziej wypłycone ich fragmenty np. na jez. Drzewoszewo, Kosiakowo, Łowickie a tylko rzadko całą objętość misy - wówczas głównie małych śródleśnych i śródpolnych oczek (w Bronikowie), oczek dystroficznych w ramach kompleksów torfowisk np. w oddz. 305, przy jez. Orle Wielkie (UE-24).

Zbiorowiska roślin zanurzonych zwykle zakorzenionych - Potamion, są dość szeroko reprezentowane w terenie głównie dzięki dużemu zróżnicowaniu biotopów przez nie zasiedlane z jednej strony oraz i rozproszonemu występowaniu zbiorników wodnych przy ich stosunkowo dużej powierzchni i czystych wodach. Na uwagę zasługiwać mogą efektowne zespoły rdestnic: grzebieniastej i nitkowatej, w wodach płynących gdzie często spotykają się ze sobą w różnych fragmentach nurtu, np. przy ujściu Setnicy do Korytnicy, w nurcie Piławki między Małym Bytyniem a Pilowem.

Zbiorowiska roślin wodnych z pływającymi liśćmi - Nymphaeion, występują w wodach stojących, głównie we wschodniej części gminy. Najczęściej występują zespoły jednogatunkowe - grążela żółtego Nuphar luteum (jez. Hanki) lub grzybieni białych Nymphaea alba (jez. Drzewoszewo, Kople). Na szczególną uwagę zasługuje zespół z grzybieniami północnymi Nymphaea candida występujący w małych dystroficznych oczkach wodnych wśród torfowisk (UE - 19,22) lub samych potorfiach - w okolicy Hanek (UE - 57,66). Zbiorowisko żabiścieku występuje w nielicznych małych zatoczkach i brzegowych partiach większych oczek torfowisk oraz w silnie wilgotnych partiach olsów i szuwarów wielkoturzycowych w okolicy Setnicy (UE - 52,53) oraz k./Nieradzia (UE - 77,79). Uwagę zwraca nietypowo występujące zbiorowisko osoki aloesowatej w jez. Gniewosz - gdzie spoczywające na 3 m głębokości osobniki osoki tworzą bardzo efektowne skupienia na przemian z ramienicami. Zespół rdestu ziemnowodnego forma o liściach pływających występuje w większości zbiorników, często w kompleksach roślinności szuwarowej. Stwierdzony został w jeziorach: Orle, Piecnik, Drzewoszewo, Kople czy stawie w Mirosławcu oraz w śródleśnym jeziorku (UE - 22).

Zbiorowiska zakorzenionych roślin w nurcie rzek - Ranunculion - w Korytnicy na odcinku powyżej drogi nr 10 występują, małopowierzchniowe, lecz bardzo efektowne zbiorowiska jaskrów wodnych Ranunculetum fluitantis z zespołem włosienicznika wodnego Batrachium fluitans.

Zespół okrężnicy bagiennej Hottonia palustris stwierdzony został w większości oczek wodnych w obrębie torfowisk, rowach melioracyjnych koło Setnicy, olsach nad brzegami jez. Hanki, rowach melioracyjnych i zabagnionych oczkach na południe i południowy zachód od Piecnika, w śródpolnych oczkach wodnych na południe od Próchnowa. Jego małe płaty występują wśród najbardziej uwodnionych miejsc olsów w dolinie Piławki.

Zbiorowiska hydrofitów plytkich, dystroficznych zbiorników wodnych

klasa :

Utricularietea intermedio-minoris

rząd :

UItriculareietalia intermedio-minoris

związek :

Sphagno-Utricularion

zespół :

Scorpidio-Utricularietum minoris

Zbiorowiska występujące w płytkich dystroficznych zbiornikach, w dolinkach w kompleksach torfowisk - występują m.in. w rezerwacie Rosiczki Mirosławskie, w niektórych fragmentach brzegów jezior Orle Wielkie, Orłowo, Wielki Bytyń, gdzie zwykle zajmują małe powierzchnie na styku ze zbiorowiskami z kl. Potametea, czy Scheuzerio-Caricetea.

Szuwary właściwe

klasa :

Phragmitetea

rząd :

Phragmitetalia

związek :

Phragmition

zespół :

Typhetum latifoliae - szuwar szerokopałkowy

zespół :

Scirpetum lacustris- szuwar oczeretowy

zespół :

Eleocharietum palustris- zespół ponikła błotnego

zespół

Equisetum fluviatilis - szuwar skrzypu bagiennego

zespół

Sparganietum erecti- szuwar jeżogłówki gałęzistej

zespół

Sagitario-Sparganietum emersi - zespół strzałki wodnej Sagitaria sagitifolia i jeżogłówki pojedyńczej Sparganium emersum

zespół :

Phragmitetum comunis - szuwar trzcinowy

zespół :

Typhetum angustifoliae - szuwar wąskopałkowy

zespół :

Acoretum calami - szuwar tatarakowy

zespół :

Glycerietum maximae - szuwar manny mielec

Występujące w strefie przybrzeżnej i nabrzeżnej zbiorników wodnych i cieków zbiorowiska często o agregacyjnym charakterze tzw. szuwarów właściwych występują na obszarze gminy dość często głównie w związku z licznymi potencjalnymi siedliskami, na ogół jednak nie zajmują znaczących powierzchni.

Szuwar pałkowy występuje zarówno w strefie brzegowej jezior (Babkowe, Wielki Bytyń, Orłowo) jak i w kompleksach torfowisk przejściowych i niskich jako jedno z krańcowych stadiów sukcesyjnych silnie podmokłych ich partii (czasami sztucznych potorfi). Spotykany jest również jako jedyne zbiorowisko szuwarowe na brzegach małych śródpolnych oczek wodnych koło Mirosławca, Kosiakowa czy Bronikowa.

Szuwar skrzypu bagiennego występuje w dolinie Piławki oraz na obszarze proponowanego UE - IV (na południe od Łowicza Wałeckiego).

Szuwar trzcinowy występuje praktycznie w obrębie każdego jeziora na ogół jednak małopowierzchniowy (za wyjątkiem jez. Łowickiego, Nieradź).

Szuwary wielkoturzycowe

klasa :

Phragmitetea

rząd :

Phragmitetalia

związek :

Magnocaricion

zespół :

Thelypteridi-Phragmitetum - szuwar paprociowo-trzcinowy

zespół :

Cicuto-Caricetum pseudocyperi- zbiorowisko szaleju i turzycy nibyciborowatej

zespół :

Iridetum pseudacori- zbiorowisko z kosaćcem żółtym

zespół

Caricetum ripariae- szuwar turzycy brzegowej

zespół

Sparganietum erecti- szuwar jeżogłówki gałęzistej

zespół

Caricetum paniculatae - zbiorowisko z turzycą prosową Carex paniculata

zespół :

Caricetum elatae - szuwar turzycy sztywnej

zespół :

Caricetum gracilis - szuwar turzycy zaostrzonej

zespół :

Phalaridetum arundinaceae - szuwar mozgowy

zespół

Cladietum marisci - szuwar kłoci wiechowatej

związek:

Sparganion-Glycerietum fluitans

zespół :

Sparganio-Glycerietum fluitantis - szuwar jeżogłówkowo-mannowy

zespół

Glycerietum plicatae - szuwar manny fałdowanej

Zbiorowiska szuwarów wielkoturzycowych są spotykane głównie w centralnej i południowej części gminy Mirosławiec. Są one w dużym stopniu zniekształcone, zajmują raczej małe powierzchnie a ich aktualne występowanie związane jest z wtórną sukcesją na wcześniej zagospodarowane rolniczo obszary (łąki i pastwiska). Często zbiorowiska turzyc są zastępczymi w miejscach wykarczowanych olsów (obniżenie na południowy zachód od Piecnika, łąki na południowy wschód od Piecnika, południowy zachód od Setnicy) lub osuszonych zbiorowisk torfowisk przejściowych (okolice Bronikowa, na północny wschód od Łowicza Wałeckiego). W zbiorowiskach z dominacją turzyc znajdują również miejsce gatunki rzadkie np. storczyk szerokolistny Dactylorhiza majalis i storczyk krwisty Dactylorhiza incarnata (Piecnik, Setnica), bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata. Ciekawy kompleks turzycowisk występuje w obrębie zmeliorowanego w przeszłości torfowiska na południe od Łowicza Wałeckiego (proponowany UE - IV - Żurawie Bagno) z C. rostrata turzyca dzióbkowata, C. acutiformis turzyca błotna, C. ripariae turzyca brzegowa i I .pseudoacorus kosaciec żółty w mozaice z szuwarami skrzypu bagiennego, trzcinowego oraz zb. z kl. Potametea.

Największe powierzchniowo zbiorowiska szuwarów turzycy sztywnej występują pomiędzy Łowiczem Wałeckim a Mirosławcem, gdzie wtórnie zyskują nowe powierzchnie. Stanowią przykład regeneracji szuwarów na porzuconych łąkach i pastwiskach.

Szczególnie cenne jest jednak występowanie szuwarów kłociowych - stwierdzono występowanie w postaciach wilgotnych nad jeziorami Sadowskim, Sarnim - bardzo dobrze wykształcone o charakterze wręcz agregacji o znaczącej w tym miejscu, oraz Orle Wielkie, gdzie występuje wśród wodnej postaci szuwarów trzcinowych o dość luźnej budowie.

Niskie trawiaste szuwary ze zw. Sparganion-Glycerietum fluitans występują w zakolach lub fargmentarycznych starorzeczach Piławki zajmując wąskim paskiem niedługie odcinki brzegu.

Nadwodne zbiorowiska terofitów

klasa :

Bidentetea tripatriti

rząd :

Bidentetalia tripatriti

związek :

Bidention tripatriti

zespół :

Polygono-Bidentum - zespół uczepów i redestów

Fitocenozy z przewagą uczepów i rdestów występują w małych płatach dość często wzdłuż rowów, strumieni i brzegów rzek oraz w wysychających latem zbiornikach wodnych. Nie są one jednak dominującymi i na ogół zajmują niewielkie powierzchnie. Często wręcz fragmenty tych fitocenoz występują w kompleksach szuwarów właściwych czy wielkoturzycowych na ich zonalnych stanowiskach - np. nad jez. Stacyjnym, k. Piecnika czy w parku w Olre. Dobrze wykształcone i zajmujący powierzchnię kilkunastu arów płat ww. zespołu występują w granicach UE - 29.

W granicach gminy Mirosławiec stwierdzono występowanie trzech gatunków uczepów: zwisły, trójlistkowy, amerykański.

Zbiorowiska torfowisk mszysto-turzycowych i mszarów

klasa :

Scheuchzerio-Caricetea

rząd :

Scheuchzerietalia palustris

związek :

Rhynchosporion albae

zespół :

Rhynchosporetum albae- zbiorowisko z przygiełką białą

zespół :

Caricetum limosae- zbiorowisko z turzycą bagienną

związek :

Caricion lasiocarpae

zespół :

Caricetum lasiocarpae- zbiorowisko z turzyca nitkowatą

zespół :

Caricetum chordorrhizae- zbiorowisko z turzycą strunową

rząd :

Caricetalia nigrae

związek :

Caricion nigrae

zespół :

Carici canescenti-Agrostietum caninae- zbiorowisko kwaśnych młak turzycowych

Zbiorowiska bogatych w mszaki (głównie torfowce) turzyc występują głównie w obrębie torfowisk niskich i na okrajkach wysokich, szczególnie w śródleśnych podlegających sukcesji dystroficznych oczek wodnych, fragmentach zdegradowanych (osuszenie) torfowisk wysokich.

Do ciekawszych należą: występujące w ple mszarnym w oddz. 309 e (UE - 57) (l-ctwo Kalinówka) zbiorowisko z turzycą strunową Carex chordorhiza, czy dobrze wykształcone zbiorowisko przygiełki białej Rhynchospora alba w oddz.139 i 138 w l-ctwie Gniewosz oraz w rez. Rosiczki Mirosławskie.

Małopowierzchniowe płaty zbiorowisk z ww. klasy występują również na terenie rezerwatu Rosiczki Mirosławskie, głównie w jego północnej części.

3.2. Mszary wysokotorfowiskowe

klasa :

Oxycocco-sphagnetea

rząd :

Sphagnetalia magellanici

związek :

Sphagnion magellanici

zespół :

Eripophorum vaginatum-Sphagnum fallax

zespół :

Sphagnetum magellanici

zespół:

Ledo-Sphagnetum magellanici (?)

Grupa fitocenoz mszarnych tzw. torfowisk wysokich występuje w kilku miejscach na południe od Setnicy - zdegradowane zespoły Eripophorum vaginatum-Sphagnum fallax, oraz wśród lasów - najczęściej na niewielkich powierzchniach, głównie na północ od Hanek. Część z nich była w przeszłości poddana zabiegom osuszania (niektóre rowy są czynne do dzisiaj), co znacznie zachwiało ich stanem prowadząc do wkraczania zbiorowisk zastępczych i czasami likwidacji warstwy torfu (np. w oddz. 305 i 306 l-ctwo Hanki). Zawsze jednak zbiorowiska te są cennymi, występuje na nich swoista roślinność w tym rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia, r. długolistna Drosera anglica, żurawina błotna Oxycoccus palustris, modrzewnica zwyczajna Andromeda polifolia.

Dobrze wykształcone choć w przeszłości zmeliorowane torfowiska z zespołami Eripophorum vaginatum-Sphagnum fallax i Sphagnetum magellanici zlokalizowane są na wschód od Bronikowa (oddz. 327 zwłaszcza b).

Jednym z lepiej wykształconych i nawiązujących do cech Ledo-Sphagnetum magellanici jest torfowisko wysokie w oddz. 52 a, l-ctwo Lubno, nadl. Wałcz, (proponowany UE - V), które pomimo częściowego odwodnienia nadal zachowuje wiele cech typowych dla zespołów torfowisk wysokich (z Ledum palustre bagno zwyczajne, D. rotundifolia rosiczka okrągłolistna, S. cuspidatum karłowata P. silvestris sosna zwyczajna).

3.3. Roślinność łąk, muraw i ciepłolubnych okrajków

Łąki są jednym z ważniejszych elementów krajobrazu rolniczego gminy Mirosławiec. Zajmują one głównie obniżenia terenu - obszary torfowisk niskich, aktualnie silnie zmeliorowanych o znacznym czasami (lokalnie) stopniu degradacji. Na ogół większość łąk jeszcze niedawno podlegała silnemu użytkowaniu kośno-pastwiskowemu do czego przystosowywano je poprzez całkowite głębokie orki i wysiew szlachetnych gatunków traw; część łąk aktualnie porzuconych podlega wtórnej sukcesji na ogół w kierunku zbiorowisk ziołoroślowych i leśnych. Wynika stąd duża trudność w ich klasyfikowaniu syntaksonomicznym.

Łąki wilgotne

klasa :

Molinio-Arrhenatheretea

rząd :

Molinietalia

związek :

Calthion

zespół :

Cirsio-Polygonetum - łąka ostrożeniowo-rdestowa

zespół :

Scirpetum sylvatici - zespół sitowia leśnego

zespół :

Eplobio -Juncertum effusi - zespół situ rozpierzchłego

związek :

Filipendulo-Petasition

zespół :

Filipendulo-Geranietum - zbiorowsko wiązówki i bodziszka

rząd :

Arrhenatheretalia

związek :

Arrhenatherion elatoris

zespół :

Arrhenatheretum medioeuropaeum - łąka rajgrasowa

Łąki ostrożeniowo-rdestowe występują na zróżnicowanych powierzchniach w dolinie Korytnicy (okolice Mirosławca i Kosiakowa), Setnicy (na południe od Setnicy) i Płocicznej (okolice Jadiwżyna) oraz na śródleśnym kompleksie zmeliorowanych torfowisk na południe od jezior k. Nieradzia. Łąki takie znaleziono również na południe i wschód od Piecnika. Płatom tych łąk towarzyszą zespoły situ rozpierzchłego i sitowia leśnego. Większość z nich jest lub była zagospodarowana rolniczo jako łąki kośne i pastwiska.

Łąka rajgrasowa występuje na żyznych świeżych glebach brunatnych i jest najczęściej intensywnie użytkowana kośnie - jej płaty zlokalizowano na południowy zachód od Bronikowa.

Zbiorowiska pierwotnych i wtórnych łąk i muraw

klasa :

Molinio-Arrhenatheretea

rząd :

Plantaginetalia majoris

związek :

Polygonion avicularis

zespół :

Lolio-Polygonetum arenastri

zespół:

Juncetum tenuis

Zespół:

Agrostis stolonifera-Potentila anserina

rząd :

Molinietalia caeruleae

związek :

Molinion caeruleae

zespół :

Molinietum caeruleae

zespół:

Junco-Molinietum

związek :

Calthion palustris

zespół :

Scirpetum silvatici

zespół :

Epilobio-Juncetum effusi

zespół :

Caricetum cespitosae

W granicach gminy występują w okolicy Mirosławca w kompleksie torfowisk doliny Korytnicy, koło Piecnika, oraz koło Hanek i Bronikowa.

Murawy napiaskowe

klasa :

Sedo-Scleranthetea

rząd :

Festuco-Sedetalia

związek :

Armerion elongatae

zespół :

Diantho-Armerietum - murawy napiaskowe

rząd :

Corynephoretalia canescentis

związek :

Corynophorion canescentis

zespół :

Spergulo vernalis-Corynephoretum - murawa szczotlichowa

Murawy z udziałem goździków (głównie goździka kropkowanego Dianthus deltoides) zajmują zawsze niewielkie powierzchnie na stokach lokalnych wzniesień, wyrobisk czy miedz. Podlegają one jednak w tutejszych warunkach silnej presji zbiorowisk zaroślowych i leśnych (np. k. jez. Kosiakowo). Stosunkowo często zbiorowiska z udziałem goździków zlokalizowane są na oszyjkach lasu na stokach morenowych wzgórz (bardziej ubogie gleby, większa insloacja - szczególnie po zrębach zupełnych) gdzie tworzą temporalne płaty znikające wraz ze wzrostem lasu bądź zalesieniem. Ich występowanie stwierdzono w okolicach Orle, Mirosławca, Łowicza Wałeckiego, Sadowa, Piecnika i Setnicy. Murawy szczotlichowe związane są głównie z terenami o glebach bielicowych, gdzie spotykane są jako zbiorowiska oszyjkowe przy granicy lasu, wzdłuż dróg lub na porzuconych ubogich gruntach rolnych oraz w obrębie odkrywkowych kopalni żwiru w Mirosławcu, Kalinówce czy Piecniku - zajmują niewielkie powierzchniowo obszary, są stosunkowo nietrwałymi składnikami lokalnej roślinności.

Do niedawna ładnie zachowana murawa napiaskowa z goździkami, P. oerosolineum gorysz pagórkowy, Thymus macierzanka i S. acre rozchodnik ostry, zajmowała niewielki kem przy jez. Kople. W ostatnich dwóch latach został on jednak zalesiony, co w ciągu kilku lat doprowadzi do likwidacji zbiorowisk murawowych.

Zbiorowiska okrajkowe

klasa :

Trifolio-Geranietea sanquinei

rząd :

Origanetalia

związek :

Trifolion medii

zespół :

Trifolio-Agrimonietum - zespół konietlicy pogiętej i rzepiku pospolitego

Zespół charakterystyczny dla ekotonowych układów zbiorowisk leśnych suchszych lasów liściastych z rzędu Fagetalia i najczęściej zbiorowisk trawiastych. Występuje on na niewielkich powierzchniach na przydrożach, miedzach oraz na skraju lasów. W kilku miejscach spotykany również wśród porzuconych gruntów ornych i pastwisk jako okrajek przy śródpolnych kępach lasu i pojedynczych drzew (Łowicz Wałecki, Kosiakowo, Hanki, Kierpnik). Ze względu na dość powszechny fakt braku swobodnie kształtującej się granicy polno-leśnej zbiorowiska okrajkowe są również stosunkowo nietrwałymi, a tam gdzie zdołają się wykształcic w następstwie powrotu upraw rolnych (aktualnie obserwowany, głównie w południowej części gminy) utracą swoje miejsca zachowując się w formie szczątkowej.

3.4. Roślinność leśna i zaroślowa

Lasy i zadrzewienia wg. danych z roku 2000 zajmują ponad 60% powierzchni gminy i stanowią jeden z podstawowych elementów kształtujących zarówno krajobraz jak i stosunki przyrodnicze jej obszaru. Największy kompleks zwartych lasów położony jest w północnej i wschodniej części gminy. Rozdzielają je obszary bezleśne: położony wokół Mirosławca -Łowicza Wałeckiego i w dolinie Stawicy (zorientowany w kierunku północny wschód - południowy zachód); południowa część gminy w dół od Setnicy-Hanek-Próchnowo, oraz tereny w okolicy Piecnika. Małe śródpolne laski są nieliczne - Setnica, Łowicz Wałecki.

Znaczna część aktualnych lasów w gminie Mirosławiec to gospodarcze drzewostany sadzone w miejscu wcześniej wyciętych oraz na zalesionych gruntach porolnych, a ze względu na powszechne stosowanie wyłącznie taksacyjnych cech przy konstruowaniu zasad doboru gatunków do odnowień mamy do czynienia z leśnymi zbiorowiskami zastępczymi. Powszechna jest pinetyzacja oraz monokultury (nawet czyste dębiny na północ od Orle). Według danych leśnych służb urządzeniowych tylko około 25% lasów posiada zgodne z siedliskiem składy gatunkowe - są to głównie fragmenty buczyn w okolicy Orle (oddz. 21, 19, 75) oraz w okolicy jez. Wielki Bytyń - oddz. 216, 248, 217, 286, 287 l, lasów mieszanych w okolicy Orle i Piecnika oraz olsów.

Większe partie lasu wśród zbiorowisk lasów podmokłych i bagiennych o charakterze zbliżonym do zbiorowisk potencjalnych stwierdzono w dolinie Piławki oraz górnej Korytnicy (oddz. 143, 124).

Są one jednak przede wszystkim na ogół ograniczone powierzchniowo, czasami zniekształcone przez gospodarkę człowieka (głównie melioracje) i narażone na wpływ sąsiednich sztucznych zbiorowisk.

Zbiorowiska olsów i łozowisk

klasa :

Alnetea glutinosae

rząd :

Alnetalia glutinosae

związek :

Alnion glutinosae

zespół :

Sphagnosquarrosi alnetum - ols torfowcowy

zespół :

Ribeso nigri -Alnetum - ols porzeczkowy

zespół :

Salicetum pentandro-cinerae - łozowisko w. szarej

zespół:

Betulo-Salicetum repentis - zarośla wierzby rokity

klasa :

Salicetea purpurae

rząd :

Salicetalia purpurae

związek :

Salicion albae

zespół :

Salicetum triandro viminalis - wikliny nadrzeczne

Ols torfowcowy stwierdzony został na nielicznych ubogich mezotroficznych powierzchniach z panującą olszą czarną Alnus glutinosa i stałym udziałem brzozy omszonej Betula pubescens. (m.in. w UE - 18 w oddz. 142).

Na żyźniejszych siedliskach głównie w dolinach rzek wykształcił się ols porzeczkowy, w którym stałym składnikiem runa są porzeczki zwłaszcza Ribes nigrum oraz kępowo rosnące turzyce. W dolinie Piławki w niektórych fragmentach olsy zastępowane są przez zbiorowiska lasów łęgowych Circaeo-Alnetum.

Łozowiska będące stadium sukcesyjnym w kierunku olsów na terenie gminy występują wszędzie tam gdzie człowiek porzucił uprawę podmokłych łąk - Salicetum pentandro-cinerae, w okolicy Setnicy, Piecnika. Ich lepiej rozwinięte postacie stwierdzono na północ od Hanek (UE - 77, oddz. 240, 271).

Wikliny nadrzeczne jako zbiorowiska siedlisk o mineralnym podłożu i o zmiennym jednak dużym uwilgoceniu w dolinach rzek stwierdzono na niewielkich powierzchniach nad Korytnicą.

Grądy

klasa :

Querceto-Fagetea

rząd :

Fagetalia sylvaticae

związek :

Carpinion betuli

zespół :

Stelario-Carpinetum - subatlantycki nizinny las dębowo-grabowy

Na glebach świeżych mezotroficznych typowe postacie grądu subatlantyckiego zachowały się jedynie w niewielkich fragmentach i to najczęściej dotkniętych piętnem gospodarczej działalności człowieka - ich postacie najczęściej zbliżone są do borów mieszanych. Stosunkowo najlepiej zachowane fragmenty znajdują się na południe od Piecnika - zbocza rynny jez. Drzewoszewo (oddz. 286, 248). O potencjalnie znacznie większej powierzchni grądów na ogół świadczą jedynie rośliny runa oraz miejscami bardzo obfite odnowienia graba i dębu.

Potencjalnie zbiorowisko grądów swoim zasięgiem obejmuje tereny o glebach mineralnych głównie wokół Mirosławca - zajęte albo pod uprawy rolne albo przez lesne zbiorowiska zastępcze.

Łęgi

klasa :

Querco-Fagetea

rząd :

Fagetalia sylvaticae

związek :

Alno-Padion

zespół :

Circaeo-Alnetum - łęg jesionowo-olszowy

Lasy łęgowe występują w dolinie Piławki w kompleksie z olsem porzeczkowym oraz w dolinie rz. Setnica na S od Setnicy (oddz. 200, 201, 325 - stadium regeneracji po zaprzestaniu użytkowaniui łąkowo-pastwiskowego). Wyróżnia się udziałem jesionu wyniosłego Fraxinus excelsior w drzewostanie oraz jeżyny popielicy Rubus caesius.

Buczyny

klasa :

Querco-Fagetea

rząd :

Fagetalia sylvaticae

związek :

Fagion sylvatice

zespół :

Luzulo pilosae-Fagetum - kwaśna buczyna niżowa

Siedliska buczyny wstępują na morenowych wzniesieniach na północ od Orle oraz stokach rynien jezior Wielki Bytyń, Drzewoszewo, Babkowo i Głębokie. Najlepiej zachowane postacie kwaśnej buczyny znajdują się w oddz. 74, 75, 76 oraz 19 i 8 (l-ctwo Orle). Natomiast buczyny w rejonie Drzewoszewo-Piecnik w dobrym stanie zachowały się jedynie na południe od Próchnowo i w okolicy jezior Babkowo i Głębokie. Duża część ich potencjalnych siedlisk zajęta jest przez zbiorowiska zastępcze (sosna, daglezja, dąb).

Znacznie większy od aktualnie przez buczyny zajmowanego obszaru wskazują bardzo dynamiczne odnowienia naturalne lub podsadzenia buka (l-ctwo Orle, Toporzyk, Gniewosz), gdzie często wkraczają w drzewostany dębowe zupełnie zmieniając ich lokalne warunki.

Acidofilne lasy liściaste

klasa :

Quercetea robori-petraeae

rząd :

Quercetalia robori-petraeae

związek :

Quercion robori petraeae

zespół :

Fago-Quercetum petraeae - kwaśna dąbrowa pomorska

To acidofilne siedlisko w typie lasu mieszanego potencjalnie zajmuje południowo-wschodnią część gminy aktualnie prawie zupełnie pozbawioną lasów. Jedynie w okolicach Bronikowa i Próchnowa spotyka się fragmenty silnie zniekształconych masowym i wielopokoleniowym udziałem sosny lasów w typie Fago-Quercetum petraeae.

Drzewostany o dynamicznych aktualnie cechach wskazujących na to właśnie zbiorowisko występują powszechnie w okolicy miejscowości Orla. Są to obszary wprawdzie wskazywane na Mapie roślinności potencjalnej Polski (Matuszekiewicz 1995) jako siedliska Pino-Quercetum, to jednak zgodnie z aktualną wiedzą są to siedliska właśnie Fago-Quercetum petraeae z większym potencjalnie udziałem buka - zaobserwować to można m.in. w oddz. 18, 31, 50, 110, 136, 119.

Bory

klasa :

Vaccinio-Piceetea

rząd :

Vaccinio-Piceetalia

związek :

Dicrano-Pinion

zespół :

Leucobryo-Pinetum - subatlantycki bór sosnowy świeży

zespół:

Vaccinio uliginosi-Pinetum - sosnowy bór bagienny

Bór bagienny występuje z całą pewnością na stanowisku w oddz. 52 a (l-ctwo Lubno) gdzie zajmuje fragment torfowiska. Również torfowisko w rezerwacie Rosiczki Mirosławskie na aktualnie niewielkich jeszcze fragmentach prezentuje już postaci zbliżone do boru bagiennego.

Subatlantycki bór świeży występuje w dobrze wykształconych postaciach, pomiędzy Mirosławcem-Setnicą-Hankami-Toporzykiem. Na uwagę zasługuje znikomy udział Leucobryum glaucum w runie, co świadczy z jednej strony o zanikaniu wpływów klimatu atlantyckiego z drugiej o bliskim sąsiedztwie tych siedlisk z grądami i kwaśnymi lasami dębowymi.

Zarośla

klasa :

Rhamno-Prunetea

rząd :

Prunetalia spinosae

związek :

Pruno-Rubion fruticosi

zespół :

Rubo fruticosi-Prunetum spinosae - czyżnie

zespół:

Frangulo-Rubetum plicati - zarośla kruszyny i jeżyny

zespół:

Calluno-Sarothamnetum - zarośla żarnowca miotlastego

związek :

Berberidion

zespół :

Rhamno-Cornetum sanquinei - ciepłolubne zarośla szakłaka

Zbiorowiska zaroślowe występują jedynie lokalnie, na ogół nie zajmując większych powierzchni, a często wręcz w postaciach kadłubowych. Na uwagę zasługuje zbiorowisko występujące na dużym obszarze - zarośla żarnowca miotlastego. Ich zwarty kompleks występuje na zachodnim stoku sandrów pomiędzy Kalinówką a Mirosławcem i fragmentami w okolicy Setnicy. Szczególnie w okolicy Kalinówki zespół ten wykształca się w postaci zbliżonej do opisywanej z zachodu Europy - z dominacją krzewiastych form żarnowca.

3.5. Roślinność segetalna i ruderalna

Zbiorowiska roślinności synantropijnej są bardzo pospolite - ich występowanie jest związane z wszelkimi przejawami osadnictwa i gospodarczego korzystania ze środowiska - przydroża, „przychacia”, linie kolejowe, centra wsi i miasta, wysypiska śmieci etc. Zbiorowiska te ze względu na swój antropogeniczny charakter ulegają ciągłym przekształceniom, które generuje człowiek. Poprzez dalsze użytkowanie terenu lub jego zaniechanie.

klasa :

Chenopodieta

rząd :

Polygono-Chenopodietalia

Związek: Panico-Setarion

zespół :

Lycopsetum arvensis

zespół:

Digitarietum ischaemi

związek :

Polygono-Chenopodion

zespół :

Veronico-Fumarietum oficinalis

zespół :

Galinsogo -Setarietum

rząd :

Sysymbrietalia

związek :

Sysymbrion officinalis

zespół :

Sysymbrietum sophiae

zespół:

Corispermo-Brometum tectorum

zespół :

Hordeetum murini

zespół

Chenopodio rubri-Atriplicetum patulae

zespół :

Urtico-Malvetum neglectae

zespół :

Chenopodietum stricti

klasa :

Secalietalia

rząd :

Aperetalia

związek :

Aphanion

zespół :

Vicietum tetraspermae

zespół :

Aphano-Matricarietum

zespół :

Papaveretum argemones

klasa :

Artemisietea vulgaris

rząd :

Onopordetalia acanthii

związek :

Onoporedion acanthi

zespół :

Echio-Melioletum

zespół :

Breteroëtum incanae

Zespół:

Dauco-Picridetum hieracioidis

zespół :

Artemisio-Tanacetetum vulgaris

klasa

Galio-Urticenea

rząd:

Glechometalia hederaceae

związek:

Aegopodion podagrariae

zespół:

Urtico-Aegopodietum podagrariae

zespół :

Chaerophylletum bulbosi

związek :

Alliarion

zespół :

Alliario-Chaerophylletum temuli

klasa

Epilobiettea angustifolii

rząd:

Atropetalia

związek:

Epilobion angustifolii

zespół:

Senecioni sylvatici-Epilobietum angustifolii

związek:

Sambuco-Salicion

zespół:

Rubetum idaei

zespół :

Sambucetum nigrae

zespół:

Epilobio-Salicetum capreae

Zbiorowiska ruderalne są szeroko rozpowszechnione na terenie gminy. Znaleźć można je zarówno w terenach o zwartej zabudowie jak również często nawet wśród zwartych lasów, gdzie utrzymują się na obszarach starych porzuconych osad.

Zbiorowiska segetalne cechuje zazwyczaj kadłubowy skład (wynik chemizacji upraw) i dość duże uzależnienie od intensywności uprawy ról. Intensywnie wydeptywane miejsca w tym również śródpolnych (czasami śródleśnych) dróg pokrywają zbiorowiska zespołów wydepczyskowych z dominacją wiechlin Poa sp., babek Plantago sp. i życicy rocznej Lolium pratense. Najczęstsze na terenach zurbanizowanych są zbiorowiska Hordeetum murini i Echio-Melioletum. Wśród rozrzuconych w krajobrazie ruin (w tym dwóch UE - 3 i 4 w oddz. 22) dominują zbiorowiska ze związku Sambuco-Salicion.

3.6. Waloryzacja roślinności rzeczywistej i ekosystemów

Waloryzacja roślinności w oparciu o czerwone listy biotopów i ekosystemów uznawanych za ginące (Pawlaczyk, Jermaczek 1997).

Znaczenie ponadregionalne mają zbiorowiska dobrze wykształcone a ginące w skali kraju. Na terenie gminy Mirosławiec do grupy tej zaliczyć można:

Znaczenie regionalne mają fragmenty dobrze wykształconych zbiorowisk ginących w skali regionu i pozostałości średnio wykształconych zbiorowisk ginących w skali kraju.

Na terenie gminy Mirosławiec są to :

Znaczenie lokalne mają dobrze wykształcone zbiorowiska rzadkie lub ustępujące w skali regionalnej. Na terenie gminy Mirosławiec są to :

Waloryzacja roślinności ze względu na zgodność roślinności rzeczywistej z potencjalną.

Obszary pokryte roślinnością zgodną z roślinnością potencjalną a posiadające przy tym cechy naturalności to :

Niestety obszary ww. zbiorowisk nie stanowią znaczącego udziału w powierzchni ogólnej gminy. Większość obszaru gminy wyróżnia duża niezgodność zbiorowisk rzeczywistych z potencjalnymi, co jest wynikiem bardzo silnego zagospodarowania terenu przez człowieka.

Na niektórych jednak obszarach obserwuje się postępującą wtórną sukcesję, a nawet regeneracje pewnych zbiorowisk - dotyczy to głównie obszarów potencjalnych lasów Fago-Quercetum i Luzulo pilosae-Fagetum. Te procesy winny być wyznacznikiem kierunku podejmowanych przez człowieka działań - dotyczy to zwłaszcza lasów i realizowanych zalesień gruntów porolnych. W przypadku tych ostatnich uwagę zwraca bardzo duży obszar zalesień (okolice Toporzyka) gdzie widoczne jest już częściowe uwzględnianie w składach odnowień roślinności potencjalnej.

4. Inwentaryzacja flory gminy

4.1. Ogólna charakterystyka flory

W oparciu o prace terenowe oraz źródła literaturowe zebrany materiał dotyczący stwierdzonych gatunków roślin nie jest z całą pewnością kompletny, pozwala jednak zestawić wstępną listę gatunków flory gminy, która liczy 765 gatunków. Do flory gminy należy: 652 stwierdzonych gatunków roślin naczyniowych, 67 gatunków mszaków, 11 gatunków wątrobowców, 22 gatunki porostów oraz 4 gatunki grzybów. W trakcie prac nie uwzględniono pełnego spektrum odmian i form roślin stwierdzanych w obrębie siedzib ludzkich gatunków flory ogródków oraz flory pól uprawnych (gatunków uprawianych przez człowieka).

Występowanie jednak na obszarze gminy czasami gatunków o skrajnie odmiennych wymaganiach siedliskowych (naziemne porosty w borach - gatunki roślin runa z lasów łęgowych; zbiorowiska wartkich wód płynących - kadłubowe zbiorowiska śródpolnych astatycznych oczek), tworzenie lokalnie bogatej i zróżnicowanej siatki fitocenoz i duże zdolności środowiska do samoregulacji to walory, które decydują o konieczności jak i szerszego objęcia ochroną tych miejsc, które są cenne lub mają szanse na powrócenie do stanu wyjściowego nawet w perspektywie odległych lat, a poprzez to stworzenie refugiów umożliwiających przetrwanie gatunków często rzadkich i cennych i możliwość ich ewentualnego późniejszego rozprzestrzenienia się.

Pełny wykaz gatunków roślin stwierdzonych w trakcie inwentaryzacji znajduje się w ANEKSIE załączniku nr 1 do niniejszego opracowania.

Grupy socjologiczno-ekologiczne roślin dotychczas stwierdzone w granicach gminy:

4.2. Charakterystyka flory prawnie chronionej

Podstawę prawną ochrony gatunkowej roślin stanowi w Polsce Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 168, poz. 1764).

Na obszarze gminy Mirosławiec, w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji, stwierdzono obecność 96 gatunków chronionych, w tym ochronie ścisłej podlega 63, a ochronie częściowej 33. W tej liczbie stwierdzono występowanie 19 mchów, 4 gatunki porostów oraz 3 gatunki grzybów objętych ochrona całkowitą, natomiast częściową 12 gatunków mszaków, 5 porostów i 2 gatunki wątrobowców. Niewątpliwie liczba gatunków chronionych w grupie porostów może jeszcze ulec zwiększeniu ze względu na występowanie odpowiednich siedlisk oraz tylko wyrywkowym badaniem występujących tam gatunków.

Część gatunków chronionych jest równocześnie rzadka: w grupie tej stwierdzono gatunki występujące na Czerwonych listach w Polsce, gatunki zagrożone na Pomorzu i w Wielkopolsce, gatunki zagrożone w Meklemburgii i Brandenburgii.

W tabeli poniżej przedstawiono kategorie zagrożeń według czerwonych ksiąg i list roślin dla taksonów chronionych i zagrożonych wyginięciem na Pomorzu oraz ogólną liczbą stanowisk, szczegółową ich lokalizacją.

Poszczególne kategorie zagrożeń oznaczają:

Dla Polskiej Czerwonej Księgi Roślin:

Dla czerwonych list Meklemburgii i Brandenburgii zastosowano następujące oznaczenia:

0 - gatunki wymarłe lub zaginione,

1 - gatunki zagrożone wymarciem,

2 - gatunki silnie zagrożone,

3 - gatunki zagrożone,

4 dla Meklemburgii a R dla Brandenburgii - gatunki potencjalnie zagrożone,

? - gatunki o nieokreślonym zagrożeniu.

Tabela II-1. Wykaz stanowisk gatunków chronionych i częściowo chronionych stwierdzonych na terenie gminy Mirosławiec

(Inwentaryzacja 2002/2003)

Przyjęte skróty:

CZ - Polska Czerwona Księga Roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001),

PL - Lista roślin zagrożonych w Polsce (Zarzycki, Wojewoda, Heinrich 1992),

PZ - Ginące i zagrożone rośliny naczyniowe Pomorza Zach. i Wielkopolski (Żukowski, Jackowiak, 1995),

KB - Gatunki roślin naczyniowych objęte Konwencją Berneńską,

DH - Gatunki roślin naczyniowych objęte Dyrektywą Habitatową,

CL - Czerwona lista m - Meklemburgii, b - Brandenburgii

Lp.

Nazwa gatunku

CZ

PL

PZ

KB

DH

CL m/b

Lokalizacja

Liczba stanowisk

Gatunki objęte ochroną ścisłą

1.

Bagno zwyczajne

-

-

V

-

-

3/3

UE - VI.

1

2.

Bagnica torfowa

V

2/1

Rezerwat R-I "Rosiczki Mirosławskie", UE - 19,2257,59,63,69,73,83,10, silne stanowiska.

10

3.

Cis pospolity

VU

R

4/0

Parki w Mirosławcu i Orle.

2

4.

Dzięgiel nadbrzeżny

-

-

-

-

-

-

rz. Piławka.

1

5.

Dziewięćsił pospolity

-

-

-

-

-

3/-

Łowicz Wałecki.

1

6.

Grzybienie północne

VU

-

K

-

-

-/1

UE - 57, 66.

2

7.

Gnieźnik leśny, gniadosz

-

-

V

-

-

-/2

Próchnowo - oddz. 76, oddz. 216, jez. Głębokie.

2

8.

Kruszczyk szerokolistny

-

-

-

-

-

-

Rezerwat "Jezioro Wielki Bytyń".

1

9.

Kosodrzewina - hodowlana

-

-

-

-

-

-

Mirosławiec - park.

1

10.

Listera jajowata

-

-

V

-

-

-

UE - 23, 61, 82, Jadwiżyn, jez. Wuknik, Łowicz, Orle Wielkie.

min. 7

11.

Nadwodnik naprzeciwlistny

VU

-

V

-

-

1/2

Piecnik - na pow. ok. 1 ar w rejonie pomostu - trwały.

1

12.

Orlik pospolity

-

-

V

-

-

4/0

UE - 2,3, Orle, Mirosławiec.

4

13.

Podkolan biały

-

-

V

-

-

2/2

Oddz. 75 (Orle).

1

14.

Pomocnik baldaszkowy

-

-

-

-

-

1/3

k. j. Wuknik, Sadowskie, l-ctwo Toporzyk.

3

15.

Przylaszczka pospolita

-

-

-

-

-

-

k. jez. Orle, Orle W. Wielki Bytyń.

3

16.

Paprotka zwyczajna

-

-

-

-

-

-

Przy. jez. Orle, Babkowo, W. Bytyń, Drzewoszewo.

5

17.

Pływacz pośredni

-

-

V

-

-

2/2

Nieliczny w jez. Orle Wielkie i Hanki.

2

18.

Rosiczka długolistna

-

V

V

-

-

2/1

Oddz. 134, 135, UE - 19, oddz. 311 rez. Rosiczki Mirosławskie.

min. 5

19.

Rosiczka pośrednia

-

V

V

-

-

1/2

Oddz. 134, 135, UE - 19, oddz. 311 rez. Rosiczki Mirosławskie.

min. 5

20.

Rosiczka okrągłolistna

-

R/-

I

-

-

3/3

Liczne stanowiska na większości aktywnych torfowiskach.

liczna

21.

Rosiczka owalna

-

-

R

-

-

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie, UE - 63.

2

22.

Rokitnik zwyczajny

-

-

-

-

-

-

Stanowisko antropogeniczne.

1

23.

Rukiew wodna

-

-

V

-

-

-

W rzece Piławka na wys. Drzewoszewa.

24.

Sasanka łąkowa

-

-

V

-

-

2/2

G. Magiera - Mirosławiec.

1

25.

Sosna limba

-

-

-

-

-

-

Las

1

26.

Storczyk kukawka

-

V

E

-

-

1/2

Piecnik, Bronikowo, Kalinówka, UE - 24.

3

27.

Storczyk krwisty

EN

-

V

-

-

2/2

UE - 44.

1

28.

Storczyk plamisty

-

V

V

-

-

2/2

Piecnik, UE - 77, Kalinówka, Setnica, Jadwiżyn.

6

29.

Storczyk szerokolistny

-

-

V

-

-

2/2

UE - 44.

1

30.

Śniadek baldaszkowy

-

-

-

-

-

-

Cmentarz Nieradź, Mirosławiec.

2

31.

Śnieżyczka przebiśnieg

-

-

I

-

V

-

Cmenatrze: Orle, Mirosławiec, Sadowo, NIeradź.

5

32.

Turzyca bagienna

LR

V

V

-

-

2/2

Istniejący UE - 57, oddz. 139, 139 l. Gniewosz.

3

33.

Turzyca strunowa

VU

V

E

-

-

0/1

Istniejący UE - 57.

1

34.

Widłak goździsty

-

-

R

-

V

2/-

L-ctwo Toporzyk, k/ UE - 24, K/Orle.

4

35.

Widłak jałowcowaty

-

-

R

-

V

-/3

k./jez. Sarnie, Toporzyk, k/UE - 24.

3

36.

Widłak spłaszczony

-

-

V

-

-

2/3

k. UE - 86.

1

37.

Zimowit jesienny

-

-

I

-

-

1/2

Orle, Mirosławiec.

2

Mszaki

38.

Dicranum bonjeanii

-

-

-

-

-

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie

1

39.

Torfowiec Sphagnum obtusum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

40.

Torfowiec Sphagnum auriculatum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

41.

Torfowiec Sphagnum balticum

-

V

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

42.

Torfowiec Sphagnum contortum

-

-

-

--

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

43.

Torfowiec Sphagnum cuspidatum

-

-

-

-

V

-

Istniejące UE - 24, 99, 98, proponowany UE - I, Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

4

44.

Torfowiec postrzępiony Sphagnum fimbriatum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

2

45.

Torfowiec brunatny Sphagnum fuscum

-

V

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

3

46.

Torfowiec Sphagnum inundatum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

47.

Torfowiec magellański Sphagnum magellanicum

-

-

-

-

V

-

Istniejące UE - 98,99,97,63 oraz proponowany UE - I.

2

48.

Torfowiec Sphagnum nemorum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

49.

Torfowiec błotny Sphagnum palustre

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

3

50.

Torfowiec Sphagnum plytyphyllum

-

-

-

-

V

-

Proponowany UE - I.

1

51.

Torfowiec Sphagnum riparium

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

52.

Torfowiec czerwonawy Sphagnum rubellum

-

-

-

-

V

-

Istniejące UE - 24,98,99.

3

53.

Torfowiec Sphagnum rufescens

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

54.

Torfowiec Sphagnum subsecundum

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

55.

Torfowiec Sphagnum tenellum

-

V

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

56.

Torfowiec Sphagnum teres

-

-

-

-

V

-

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

1

Porosty

57.

Pawężnica węgierska Peltigera ponojensis

-

-

-

-

-

-

UE - 57, 77.

2

58.

Przystrumycznik pustułkowy Hypotrachyna revoluta

-

E

-

-

-

-

Strumień Zgnilec.

1

59.

Tarczownica skalna

Parmelia saxatilis

-

-

-

-

-

-

K/Sadowa, g. Piasczana.

2

60.

Szarzynka skórzasta

Parmelia tiliacea

-

-

-

-

-

-

K/Sadowa, g. Piasczana.

2

Grzyby

61.

Mądzlak psi Mutinus caninus

-

-

-

-

-

-

Na zachodnim brzegu jez. Wielki Bytyń.

1

62.

Smardz jadalny Morchella esculenta

-

V

-

-

-

-

Na północ od Orle.

2

63.

Szmaciak gałęzisty Sparassis crispa

-

R

-

-

-

-

Stare sośniny na północ od Orle, k. j. Wuknik, przy UE - 59.

4

Gatunki objęte ochroną częściową

64.

Barwinek pospolity

-

-

-

-

-

-

Cmentarze: Nieradź, Sadowo, Orle, Pilów.

4

65.

Bluszcz pospolity

-

-

-

-

-

-

Hanki, Łowicz Wał., Nieradź, Piecnik.

4

66.

Bobrek trójlistkowy

-

-

-

-

-

-/3

Rezerwat Rosiczki Mirosławskie, istniejące UE - 77,65,57,98,97,63.

min. 6

67.

Grzybienie białe

-

-

-

-

-

-

Jeziora, oczka dystroficzne

liczne

68.

Grążel żółty

-

-

-

-

-

-

Jeziora

liczny

69.

Kalina koralowa

-

-

-

-

-

-

Rz. Piławka, UE - 36, 39 Toporzyk, Nieradź, jez. Łowickie, Kosiakowo, rz. Korytnica.

liczna

70.

Kocanki piaskowe

-

-

-

-

-

-

Ugory, przydroża.

liczne

71.

Konwalia majowa

-

-

-

-

-

-

Orle, UE - 3, cmentarz Hanki.

7

72.

Kopytnik pospolity

-

-

V

-

-

-

Na wschód od j. Studnickiego, k. UE - 24.

2

73.

Kruszyna pospolita

-

-

-

-

-

-

Na odpowiednich siedliskach.

liczna

74.

Pierwiosnka lekarska

-

-

-

-

-

-

k. jez. Sadówek.

2

75.

Porzeczka czarna

-

-

-

-

-

-

Jez. Łowickie, Kosiakowo, rz. Piławka.

4

76.

Turzyca piaskowa

-

-

-

-

-

-

Północny wschód od Orle, jez. Sadowskie, l-ctwo Toporzyk.

5

77.

Wilżyna ciernista

-

-

-

-

-

-/3

Kalinówka, Toporzyk.

2

Wątrobowce

78.

Biczyca trójwrębna Bazzania trilobata

-

-

-

-

-

-

Las

1

79.

Rzęsniak pospolity Ptilidium ciliare

-

-

-

-

-

-

Las

1

Mszaki

80.

Bielistka siwa Leucobryum glaucum

-

-

-

-

V

-

UE - 52, k/Orle, k/Sadowa.

7

81.

Drabik drzewkowaty Climacium dendroides

-

-

-

-

-

-

Piławka, k/jeziora Sadowskie.

2

82.

Fałdownik nastroszony Rhytidiadelphus sqarrosus

-

-

-

-

-

-

Jadwiżyn, k/jeziora Sarnie, Sadowskie.

3

83.

Gajnik lśniący Hylocomium splendens

-

-

-

-

-

-

k/jeziora Sadowskie, Orle.

3

84.

Piórosz pierzasty Ptiluim crista-castrensis

-

-

-

-

-

-

Strumień Zgnilec.

1

85.

Płonnik pospolity Polytrichum commune

-

-

-

-

-

-

K/ jeziora Sarnie, rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

3

86.

Rokietnik pospolity Pleurozium schreberi

-

-

-

-

-

-

K/Sadowa, UE - 53.

2

87.

Torfowiec kończysty Sphagnum fallax

-

-

-

-

V

-

UE - 45,98,24, rezerwat Rosiczki Mirosławskie.

3

88.

Torfowiec nastroszony Sphagnum squarosum

-

-

-

-

V

-

UE - 35,47,24,92.

4

89.

Tujowiec tamaryszkowy Thuidium tamariscifolium

-

-

-

-

-

-

UE - 57.

1

90.

Widłoząb falisty Dicranum polysetum

-

-

-

-

-

-

UE - 57.

1

91.

Widłoząb miotlasty Dicranum scoparium

-

-

-

-

-

-

UE - 57.

1

Porosty

92.

Chrobotka leśna Cladina arbuscula

-

-

-

-

V

-

k/Orle, k/ jeziora Kocie.

2

93.

Chrobotka reniferowa Cladinia rangiferina

-

-

-

-

V

-

Toporzyk, Bronikowo, G. Piasczana.

3

94.

Mąkla tarniowa Evernia prunastri

-

V

-

-

-

-

Szkółka Toporzyk, K/ jeziora Kosiakowo.

1

95.

Płucnica kędzierzawa Cetraria ericetorum

-

-

-

-

-

-

Oddz. 22., k/ jeziora Wuknik, istniejący UE - 55.

2

96.

Płucnica islandzka Cetraria islandica

-

V

-

-

-

-

k/ Orle, jez. Kocie, k/ jeziora Hanki.

3

4.3. Charakterystyka flory ginącej, zagrożonej i rzadkiej

Do gatunków ginących i zagrożonych zaliczono wszystkie te, które wpisane zostały na listę opracowaną dla Pomorza Zachodniego przez Żukowskiego i Jackowiaka (1995) oraz zamieszczone na liście roślin zagrożonych w Polsce (Zarzycki, eds. 1992; Kaźmierczakowa, Zarzycki, 2001). Łącznie na terenie gminy Mirosławiec stwierdzono 62 gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem w skali regionalnej lub krajowej, z których 28 objętych jest ochroną prawną (wymienione zostały m.in. w tabeli II-2 oraz w ANEKSIE). Są to taksony wysoko wyspecjalizowane, zasiedlające określone ekosystemy i przez to wrażliwe na zmiany środowiska. Niektóre z tych gatunków są z natury swej rzadkie i każde niszczenie ich stanowisk zubaża szatę roślinną terenu. Zachowanie tych gatunków ma ogromne znaczenie dla różnorodności biologicznej obszarów. W gminie Mirosławiec stwierdzono:

We florze gminy Mirosławiec wyróżniono 41 gatunków roślin będących zagrożonymi wymarciem, zagrożonymi lub rzadkimi w skali regionalnej (Pomorze Zachodnie, Wielkopolska) lub występujących w biotopach rzadko spotykanych, przekształconych lub znikających. Ze względu na prawdopodobne zaliczenie tych roślin w przyszłości do różnych kategorii zagrożeń - zostały one wyeksponowane z flory ogólnej gminy w wykazie. Tabela II-2. zawiera wykaz tych gatunków oraz ogólną lokalizacje stanowisk.

W tabeli poniżej podano pełen wykaz gatunków ginących i zagrożonych na obszarze gminy z podaniem kategorii zagrożenia.

Poszczególne kategorie zagrożeń oznaczają:

Dla Polskiej Czerwonej Księgi Roślin:

Dla gatunków umieszczonych na czerwonej liście Meklemburgii i Brandenburgii zastosowano następujące oznaczenia:

Brandenburgia

Meklemburgia

  • 0 zaginione,

0 wymarłe,

  • 1 wymierające, bezpośrednio

zagrożone wymarciem,

1 wymierające, bezpośrednio

zagrożone wymarciem,

  • 2 narażone, mocno zagrożone,

2 narażone, silnie zagrożone,

  • 3 zagrożone,

3 zagrożone,

  • R potencjalnie zagrożone,

4 potencjalnie zagrożone,

  • ? zagrożenie niedostatecznie poznane,

? zagrożone niedostatecznie poznane.

Tabela II-2. Wykaz stanowisk gatunków flory ginącej i zagrożonej wymarciem na obszarze gminy Mirosławiec

(Inwentaryzacja 2002/2003)

Przyjęte skróty:

CZ - Polska Czerwona Księga Roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001),

PL - Lista roślin zagrożonych w Polsce (Zarzycki, Wojewoda, Heinrich 1992),

PZ - Ginące i zagrożone rośliny naczyniowe Pomorza Zach. i Wielkopolski (Żukowski, Jackowiak, 1995),

CL - czerwona lista m - Meklemburgii, b - Brandenburgii.

Lp.

Nazwa gatunku

Kategoria zagrożenia

Lokalizacja,

uwagi dotyczące stanu zachowania

Stanowiska stwierdzone w sezonie 2002/2003

CZ

PL

PZ

CL m/b

1.

Bagnica torfowa

-

-

V

2/1

Silne stanowiska. - rezerwat Rosiczki Mirosławskie, UE - 63,73,83,59,69,57,107,19,22.

10

2.

Cis pospolity

VU

-

R

4/0

Parki w Mirosławcu i Orle - nieliczny.

2

3.

Czerniec gronkowy

-

-

V

-

Park Jabłonkowo, UE - 24.

1

4.

Czyściec polny

-

-

E

2/1

Drzewoszewo i k/Hanek.

2

5.

Czyściec lekarski

-

-

V

2/2

k/ jeziora Wielki Bytyń, Orle, Drzewoszewo, k/Orle, oddz. 19.

5

6.

Dąbrówka piramidalna

-

-

V

0/0

Koło jez. Orle Wielkie, ok. 600 m na północ od UE-94. Stabilna.

2

7.

Fiołek przedziwny

-

-

R

2/R

Stwierdzony (liczne płaty) k/Drzewoszewa, nad Piławką i k. UE - 11.

3

8.

Gnieźnik leśny, gniazdosz

-

-

V

-/2

Próchnowo - oddz. 76, oddz. 216 j. Głębokie.

4

9.

Grzybienie północne

VU

-

K

-/1

Istniejące UE - 57, 66.

2

10.

Gruszyczka okrągłolistna

-

-

V

2/2

Przy jez. Wielki Bytyń.

3

11.

Klon polny

-

-

R

-/3

1,5 km od UE-86 na południowy zachód. Nieliczny, ustępujący.

3

12.

Kopytnik pospolity

-

-

V

-

Stanowiska związane ze starymi buczynami.

3

13.

Kłoć wiechowata

-

-

R

-/3

jez. Orle W., jez. Sarnie, UE - 48.

3

14.

Modrzewnica zwyczajna

-

-

V

3/2

UE-86, UE-59, UE-63, UE-72, UE-75, UE-98, UE-V. Dobrze zachowana na aktywnych torfowiskach.

min. 9

15.

Marzanka barwierska

-

-

R

-/3

4 stanowiska - Wielki Bytyń, j. Orle, Piecnik.

2

16.

Monezes jednokwiatowa

-

-

V

2/3

k/Kalinówki, na północ od UE - 53.

2

17.

Nadwodnik naprzeciwlistny

VU

-

V

1/2

Piecnik - na pow. ok. 1 ar w rejonie pomostu - trwały.

1

18.

Orlik pospolity

-

-

V

4/0

Nieliczny.

3

19.

Przywrotnik prawie nagi

-

-

V

2/2

Przy południowej granicy UE-97. Trwały.

1

20.

Przywrotnik kosmaty

-

-

V

1/1

Na północ od m. Sadowo, na południe od UE-97. Trwały.

2

21.

Przywrotnik jasny

-

-

E

-/0

Ok. 200 m na wschód od PGR Drzewoszewo. Trwały.

2

22.

Podejźrzon księżycowy

-

-

E

2/2

Nad j. Babkowo, Nieradź, oddz. 75 l. Orle.

3

23.

Podkolan biały

-

-

V

2/2

Oddz. 76 l. Olre - kilka słabych osobników.

1

24.

Przygiełka biała

-

-

V

2/2

Kilka silnych stan. M. in. w rezerwacie Rosiczki Mirosławskie, UE - 107, oddz. 139 g.

6

25.

Pływacz pośredni

-

-

V

2/2

Nieliczny w jez. Orle W. i Hanki.

2

26.

Pływacz drobny

-

-

V

2/2

Stwierdzony w UE - 11, 22, 19, i jez . Orle W.

4

27.

Rosiczka długolistna

-

V

V

2/1

Oddz. 134, 135, UE - 19, oddz. 311, rez. Rosiczki Mirosławskie.

5

28.

Rosiczka pośrednia

-

V

V

1/2

Oddz. 134, 135, UE - 19, oddz. 311, rez. Rosiczki Mirosławskie.

5

29.

Rosiczka okrągłolistna

-

I

I

3/3

R-1, UE-31. Stanowiska na większości aktywnych torfowiskach.

liczna

30.

Rosiczka owalna

-

R

R

-

Rez. Rosiczki Mirosławskie, UE - 63, gat. b. rzadki.

2

31.

Rukiew wodna

-

-

V

-

W rzece Piławka na wys. Drzewoszewa.

1

32.

Storczyk plamisty

-

V

V

2/2

Piecnik, UE - 77, Kalinówka, Setnica, Jadwiżyn.

6

33.

Śnieżyczka przebiśnieg

-

-

I

-

Cmenatrze: Orle, Mirosławiec, Sadowo, Nieradź.

4

34.

Szarota żółtobiała

-

-

V

1/2

Jabłonowo, Orle, UE - 3.

3

35.

Sasanka łąkowa

-

-

V

2/2

G. Magiera w Mirosławcu, silnie zagrożona -eks. żwirów.

1

36.

Szczaw wodny

-

-

V

-/2

Piławka pon. Pilowa, Kosiakowo-zalew i Korytnica.

3

37.

Turzyca strunowa

VU

V

E

0/1

stan. UE - 57.

1

38.

Turzyca dwustronna

-

-

V

3/-

k/Nieradzia i w UE - 57.

2

39.

Turzyca bagienna

LR

V

V

2/2

Istniejący UE - 57, oddz. 138, 139 l. Gniewosz.

3

40.

Topola czarna

-

-

V

-/1

Kilka drzew - z sadzenia w I poł. XX w. Łowicz Wałecki-Kierpnik, Drzewoszewo, Jabłonowo.

3

41.

Widłak spłaszczony

-

-

V

2/3

Koło UE - 86.

1

4.4. Charakterystyka flory objętej Konwencją Berneńską i Dyrektywą Habitatową (Siedliskową)

Na terenie gminy Mirosławiec jest niewiele gatunków objętych międzynarodowymi konwencjami ratyfikowanymi przez Polskę, tj. Konwencją Berneńską i występujące na listach Dyrektywy Siedliskowej. Jedynymi gatunkami, mającymi swoje niezbyt liczne stanowiska, figurującymi na liście Dyrektywy Siedliskowej są: śnieżyczka przebiśnieg - stanowiska antropogeniczne cmentarze Orle, Mirosławiec, Sadowo, Nieradź, widłak jałowcowaty - koło jez. Sarnie, UE - 24, widłak goździsty - l-ctwo Toporzyk UE - 24, koło Orle, bielistka siwa, szereg torfowców oraz chrobotka leśna, reniferowa, gwiazdkowa, Floerkego.

Gatunki te znalazły się w załączniku V do Dyrektywy Siedliskowej - ich pozyskiwanie ze stanu dzikiego i eksploatacja może podlegać działaniom w zakresie zarządzania.

Wobec ww. gatunków na terenie gminy Mirosławiec nie jest możliwe nawet ograniczone korzystanie z ich bardzo małych zasobów.

Jakakolwiek eksploatacja torfowców nie może być dopuszczona, co wynika z konieczności zachowania tworzonych przez nie szczególnie cennych siedlisk. Takie samo ograniczenie dotyczy również porostów.

W Aneksie podano pełen wykaz wszystkich stwierdzonych gatunków z uwzględnieniem wpisanych na listę Konwencji Berneńskiej i Dyrektywy Habitatowej.

4.5. Zasoby dziko żyjących roślin użytkowych i leczniczych

W granicach gminy Mirosławiec do roślin o walorach farmaceutycznych lub przemysłowych , których zasoby mogą być eksploatowane na określonych zasadach , należą :

Babka lancetowata Plantago lancelota

Babka zwyczajna Plantago major

Bez czarny Sambucus nigra

Dziurawiec pospolity Hypericum perforatum

Jarząb pospolity Sorbus aucupari

Konwalia majowa Convalaria majalis

Kruszyna pospolita Frangula alnus

Malina własciwa Rubus idaeus

Perz Agropyron sp.

Pokrzywa pospolita Urtica dioica

Skrzyp polny Uquisetum arvense

Szczawik zajęczy Oxalis acetosella

Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium

Największe praktyczne znaczenie mogą mieć zasoby kruszyny, której łączny obszar z możliwością eksploatacji (pokrycie od 30% pow. wydzielenia leśnego) szacowany jest na około 100 ha oraz kocanki piaskowe i perz. Kocanki występują w zwartych łanach w ugorowanym obszarze na południe od Łowicza Wałeckiego (ok. 80 - 100 ha) oraz kilku mniejszych powierzchniach w południowej części gminy. Perz występuje głównie w południowej części gminy i związany jest z młodymi ugorami, bez wyraźnie zaznaczonej sukcesji lasu - powrót użytkowania rolniczego na te obszary ograniczy jednocześnie dostępności kłączy perzu.

4.6. Charakterystyka gatunków ekspansywnych i stanowiących zagrożenie dla innych cennych gatunków.

Stwierdzone w granicach gminy występowanie kilku gatunków powszechnie znanych jako ekspansywne, a należące do grupy gatunków nierodzimych - należą do nich przede wszystkim niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora), niecierpek gruczołowaty (Impatiens grandiflora), robinia biała (Robinia pseudoacacia), moczarka kanadyjska ( Eloides) i czeremcha amerykańska (Prunus padus).

Do najbardziej niebezpiecznych należy bez wątpienia robinia - wnikająca w zespoły leśne i nieleśne na terenie całej gminy. Jest to gatunek ekspansywny i swobodnie rozrastając się powoduje na słabszych siedliskach bardzo dużą konkurencję pokarmową szczególnie dla młodego pokolenia lasu oraz naturalnych gatunków domieszkowych. Na terenie gminy występuje jednak tylko lokalnie, głównie wzdłuż dróg i w pobliżu osiedli ludzkich. Gatunek nie powinien być wprowadzany w ramach zalesień czy odnowień powierzchni leśnych. W trakcie zabiegów hodowlano-ochronnych powinien być usuwany ze składu drzewostanów.

Jednak najbardziej ekspansywna jest czeremcha amerykańska opanowująca głównie obszary o siedliskach żyźniejszych. Gatunek ten poprzez oddziaływanie bezpośrednie (pokarm, woda) oraz pośrednie (fitoncydy) powoduje całkowitą eliminację innych gatunków roślin runa oraz nawet zmniejszenie przyrosty miąższości drzew budujących d-stany.

Oba gatunki niecierpków związane są głównie z sąsiedztwem osiedli ludzkich (parki, cmentarze) i dróg. Niecierpek drobnokwiatowy jako bardziej rozpowszechniony i dynamiczny w warunkach gminy nie stanowi jeszcze większego zagrożenia - wymaga natomiast monitorowania i najcenniejszych fragmentach obszarów aktywnego usuwania przed okresem wsypu nasion.

4.7. Charakterystyka i analiza zmian w składzie flory gminy, jakie zaszły na przestrzeni czasu

Ze względu na brak materiałów historycznych dających dokładny obraz stanu flory w czasach przeszłych (wiek XX) o wielu zmianach dowiadujemy się jedynie na podstawie doniesień i publikacji (nieliczne z lat 1970, 1980-tych, dokumenty urządzeniowe Nadleśnictwa) czy wiadomości ustnych uzyskiwanych głównie od ludzi najstarszych. Na ich podstawie można przyjąć, że stan flory gminy nie uległ poważniejszym negatywnym zmianom, choć niewątpliwie aktualnie jest on lokalnie nawet bardzo silnie zaburzony działalnością człowieka. Dotyczy to głównie obszarów leśnych, które niewątpliwie w większości zostały w sposób silny przekształcone (monokultury sosny, ograniczenie udziału gatunków liściastych) już ponad 200 lat temu. W świetle powyższego szczególnej wartości nabierają obszary bardzo słabo dotknięte działaniami człowieka - śródleśne torfowiska, źródliska i jeziora, będące lokalnymi ostojami `pierwotnej' przyrody. Jedne z najcenniejszych to rezerwat Rosiczki Mirosławskie i Wielki Bytyń.

Przyjęty w ostatnich czasach kierunek ochrony większości z tych miejsc należy utrzymać (rezerwaty, użytki ekologiczne) i opracowaniach planistycznych łączyć powiązaniami (np. składy gatunkowe odnowień, utrzymywanie mozaiki biotopów, utrzymywanie pasów starodrzewi wokół jezior i oczek wodnych etc.) w formie swoistej, lokalnej sieci.

Spośród gatunków flory do silnie zagrożonych można zaliczyć nawodnik naprzeciwlistny Elatine hydropiper występujący na zaledwie na jednym i to niewielkim powierzchniowo stanowisku w jez. Piecniki podlegającym eutrofizacji (rozwój makrofitów, zamulanie dna).

4.8. Charakterystyka flory wymagającej podjęcia działań konserwatorskich

We florze gminy Mirosławiec nie stwierdzono gatunków wymagających podjęcia działań konserwatorskich (objęcia ochroną), niezbędnych dla zachowania gatunku (w skali kraju czy regionu).

Istnieje jednak grupa gatunków wymienionych, poniżej, która występuje w skali regionu na nielicznych stanowiskach często zagrożonych, która powinna w najbliższym czasie znaleźć się wśród gatunków objętych ochroną czynną (zachowawczą lub stabilizującą obejmującą ich siedliska - w formie np. użytków ekologicznych). Szczególnie cennym gatunkiem jest nawodnik naprzeciwlistny występujący wyłącznie w jez. Piecnik.

Ze względu na lokalny status niektórych gatunków najodpowiedniejszym sposobem ich utrzymania jest ochrona siedlisk. Taki sposób ochrony jest już realizowany przez samorząd gminy i nadleśnictwo Mirosławiec - liczne gatunki rzadkie znalazły swoją trwała ostoję w powołanych użytkach ekologicznych jak również w rezerwacie „Rosiczki Mirosławskie” i „Wielki Bytyń”.

Należą do nich:

Acer campestre

Klon polny, paklon

Actaea spicata

Czerniec gronkowy

Nasturtium officinalis

Rukiew wodna

Rhynchospora alba

Przygiełka biała

Stachys arvensis

Czyściec polny

Utricularia intermedia

Pływacz pośredni

Utricularia minor

Pływacz drobny

Andromeda polifolia

Modrzewnica zwyczajna

Asperula tinctoria

Marzanka barwierska

Gatunki, które nie znalazły się w granicach takich obszarów to:

Ajuga pyramidalis

Dąbrówka piramidalna

Moneses uniflora

Monezes jednokwiatowa

O trwałości ich stanowisk najczęściej stanowić może jedynie rozumne prowadzenie zabiegów hodowlanych i ochronnych w drzewostanach.

4.9. Charakterystyka zagrożeń i perspektyw gatunków chronionych, zagrożonych wyginięciem i rzadko spotykanych

Dla gatunków chronionych, zagrożonych i rzadkich najpoważniejszym zagrożeniem jest zanik siedlisk (biotopów) - spowodowany przede wszystkim:

Wobec roślin wodnych najpoważniejsze zagrożenie to wzrost trofii wód w efekcie ich użytkowania rekreacyjnego (w tym wędkarskiego) jak i nieuregulowanej gospodarki wodno-ściekowej (Jabłonkowo, Piecnik). W pierwszym rzędzie zanieczyszczenie wód jezior powoduje zanikanie gatunków wód ubogich - np. ramienic. W przypadku jez. Piecnik dotyczy możliwości zachowania stanowiska nawodnika naprzeciwlistnego Elatine hydropiper.

Bardzo istotnym źródłem zagrożeń dla roślin chronionych i rzadkich jest również funkcjonowanie drogi krajowej nr 10 - zagrożenie zanieczyszczonymi toksycznymi odciekami, spalinami, osuszaniem gruntu w pobliżu ciągu pasa drogowego. To zagrożenie szczególnie dotyczy rezerwatu Rosiczki Mirosławskie, którego zlewnię przecina właśnie droga nr 10.

Powołanie szeregu użytków ekologicznych na terenach Nadleśnictwa Mirosławiec daje szanse na zapewnienie trwałości siedlisk wielu gatunków rzadkich - głównie wodnych i torfowiskowych.

5. Charakterystyka zieleni parkowej, cmentarnej

5.1. Parki

Teren gminy Mirosławiec w porównaniu z większością gmin województwa odznacza się małą ilością parków, które stanowiłyby obiekty chronione bądź z cenną zielenią. Podobna sytuacja dotyczy również cmentarzy. Na terenie gminy zlokalizowanych jest 10 parków. W tej liczbie tylko 3 obiekty znajdują się na liście obiektów objętych ochroną konserwatorską.

Tabela II-3. Wykaz parków gminy Mirosławiec stwierdzonych w trakcie inwentaryzacji w sezonie 2002/2003 r.

Lp.

Lokalizacja

Nr rej. zabytków

Nazwa i rodzaj parku, powierzchnia

Opis parku

1.

Drzewoszewo

Park dworski pow. ok. 2,0 ha (11,30 ha ?)

Pierwotnie krajobrazowy; aktualnie o zupełnie zatartym układzie. Zupełnie nieczytelny w terenie.

Opis flory: Ze względu na podzielenie prawdopodobnego terenu parku na kilka działek oraz ich wykorzystywanie w celach rekreacyjno-pobytowych całość zielni tworzą kilka około 100-letnich buków, aleja bukowa (ok. 100 letnia) w zachodniej części `parku' (granica z nadbrzeżnym pasem olsz) oraz powierzchnie z młodymi nasadzeniami głównie ozdobnych odmian krzewów i drzew iglastych.

2.

Jabłonkowo

dz. geod. 1/46 (cz.)

Nr 416 z dn. 12.03.1982r dec.WKZ-5340/Dec-10/82

Park dworski pow. 4,1 ha (założenie 7,4 ha)

Krajobrazowy, aktualnie zaniedbany i zaśmiecony.

Opis flory: Park o wyraźnym leśnym charakterze z zachowanym układem ciągów spacerowych i zbiorników wodnych. Wśród flory do cennych należą pomniki przyrody dęby szypułkowe, aleja grabowa w części wschodniej, oraz inne stare drzewa tj. żywotnik, buki i świerki. W runie dominują gatunki typowe dla buczyny z dużym udziałem antropofitów (niecierpek drobnokwiatowy) i gat. nitrofilnych (pokrzywy, łobody).

3.

Mirosławiec

Park pałacowy pow. 1,3 ha

Krajobrazowy (?), aktualnie zaniedbany.

Opis flory: Park silnie opanowany przez spontaniczne odnowienia gatunków liściastych - klon zwyczajny, jesion wyniosły, lipa drobnolistna., które zacierają czytelność dawnego układu. Wśród roślin runa spotkać jeszcze można konwalie majową, śnieżyczkę przebiśnieg, bluszcz pospolity.

4.

Mirosławiec

Park miejski. Pow. ok. 1,5 ha

Park w centrum miasta przy Muzeum Walk o Wał Pomorski. Bezstylowy. Założenie z lat 1960-tych z dominującym obeliskiem pamiątkowym - czołgiem. Wśród wprowadzonych gatunków dominują ozdobne formy gatunków iglastych świerk kłujący, cis pospolity, żywotnik zachodni oraz rabaty róż. W części północno wschodniej znajduje się kępa starodrzewia - klony zwyczajne, dęby szypułkowe, kasztanowce i lipy drobnolistne.

5.

Mirosławiec

Park pałacowy

Pow. ok. 1,3 ha w tym woda 0,4 ha

Park (ogród barokowy) powstał w XVIII w (ok. 1745 r). Współcześnie trudno znaleźć jakiekolwiek jego pozostałości - zaś parkiem określana jest zieleń zajmująca jedynie obszar wyspy z dominacją kasztanowców. W dolnej warstwie występuje kępa śnieguliczki i krzewy bzu czarnego.

6.

Orle

Park pałacowy pow. 8,90 ha (założenia 9,6 ha) oddz. 94 l-ctwo Orle

Krajobrazowy; aktualnie zaniedbany o daleko posuniętej sukcesji lasu.

Opis flory: park o silnych tendencjach do naturalizacji składu gatunkowego oraz struktury w kierunku żyznej buczyny pomorskiej. Występujące gatunki flory reprezentują zarówno element antropogeniczny związany z działalnością ogrodniczą - dendroflora: świerk kłujący, jodła pospolita, buk odm. czerwonolistna, jesion wyniosły, żywotniki wschodni rośliny runa: śnieżyczka przebiśnieg, bluszcz pospolity, barwinek pospolity jak i naturalny związany ze restytucją lasu liściastego (marzanka wonna, gnieżnik leśny, przylaszczka pospolita, konwalia majowa).

7.

Próchnowo

Dz. geod.83/3 Nr 548 z dn. 26.10.1982r dec.WKZ-5340/Dec-4/87

Park dworski pow. ok. 4,00 ha

Krajobrazowy; aktualnie zaniedbany, silnie opanowany przez sukcesję lasu.

Opis flory: Runo parku zdominowane przez gatunki leśne (żyzna buczyna) w drzewostanie dominują gatunki rodzime: buki zwyczajne, dęby szypułkowe, klony zwyczajne i lipy drobnolistne oraz świerk pospolity i modrzew europejski. W runie m.in. śnieżyczka przebiśnieg i bluszcz pospolity.

8.

Piecnik

dz. geod. 94

Nr 409 z dn. 12.03.1982 dec. WKZ-5340/Dec-3/82

Park dworski pow. 3,3 ha

Opis flory: park silnie zaniedbany o charakterze leśnym. Wśród dendroflory na uwagę zasługują pomniki przyrody w części północnej parku oraz stare drzewa rosnące pomiędzy ruinami pałacu a drogą. W runie oprócz dominujących gatunków leśnych, oraz antropofity (m.in. niecierpek gruczołowaty) występuje konwalia majowa, śnieżyczka przebiśnieg i bluszcz pospolity.

9.

Sadowo

Park dworski pow. 4,7 ha

Ogród użytkowo-ozdobny; aktualnie zaniedbany i silnie zdewastowany, częściowo zamieniony w uprawę leśną (młodnik So).

Opis flory: jedynym czytelnym fragmentem parku jest przydrożna aleja jesionów ( w niej pomnik przyrody). Pozostały obszar pokrywają spontanicznie rozwijające się zarośla bzu, tarniny oraz zbiorowiska segetalne. Część południową parku zajmują aktualnie młode nasadzenia sosny.

10.

Setnica

Park dworski pow. 3,1 ha (założenia 5,4 ha)

Krajobrazowy; zaniedbany lecz o czytelnym jeszcze układzie.

Opis flory: charakter parku określa jego wschodnia część; aleja grabowa przy granicy ze starym sadem, kilka dużych drzew w tym 2 drzewa pomniki przyrody oraz wkraczające od zachodu młode odnowienia gatunków tj. klon zwyczajny, robinia biała. Runo w części wschodniej stosunkowo ubogie o grądowym charakterze w części zachodniej silnie opanowane przez rozwijające się zbiorowiska chwastów segetalnych, młode krzewy bzu, tarniny, głogu i śnieguliczki.

5.2. Zieleń przykościelna, cmentarna, pocmentarna

Na terenie gminy Mirosławiec zlokalizowanych jest 12 cmentarzy. W wykazie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków figuruje 9 cmentarzy, lecz tylko część z nich posiada walory przyrodnicze. Oprócz cmentarzy ujętych w wykazie WKZ istnieje jeszcze cmentarz w Sadowie, który aktualnie jest zaznaczony w terenie jako fragment zupełnie odmiennej roślinności w kompleksie sztucznych zbiorowisk sosnowych.

Tabela II-4. Wykaz cmentarzy gminy Mirosławiec stwierdzonych w trakcie inwentaryzacji w sezonie 2002/2003 r.

Lp.

Lokalizacja

Nr rej. zabytków

Nazwa i rodzaj cmentarza

Charakterystyka

1.

Bronikowo

dz. geod. 285

Nr 676 z dn. 04.04.1990r dec. WKZ-5340/Dec-22/90

Cmentarz przykościelny katolicki

Bez walorów przyrodniczych.

2.

Bronikowo

dz. geod. 285

Nr 677 z dn. 04.04.1990r dec. WKZ-5340/Dec-23/90

Cmentarz przykościelny katolicki, czynny

Bez walorów przyrodniczych.

3.

Hanki

Dz. geod. 45/1

Nr 675 z dn. 04.04.1990r dec WKZ-5340/Dec-21/90

Cmentarz przykościelny

Bez istotnych walorów przyrodniczych.

4.

Jabłonowo

Cmentarz katolicki, czynny

Bez walorów przyrodniczych.

5.

Łowicz Wałecki

(koło stacji paliw, w większości zajęty przez drogę nr 10)

Nr 674 z dn. 04.04.1990r., dec. WKZ-5340/Dec-20/90

Cmentarz ewangelicki

Starodrzew dęby i klony, bluszcz, barwinek, śnieżyczka przebiśnieg, złoć zółta, naparstnica.

6.

Łowicz Wałecki

dz. geod. 110

Nr 674 z dn. 04.04.1990r dec. WKZ-5340/Dec-20/90

Cmentarz przykościelny

Bez istotnych walorów przyrodniczych - bluszcz.

7.

Mirosławiec

Oddz.416 c

Nr 636 z dn. 16.10.1989r dec. WKZ-5340/Dec-42/89

Cmentarz rodowy

8.

Mirosławiec

Nr 497 z 16.12.1983r dec. WKZ-5340/Dec-67/83

Cmentarz ewangelicki

Zachowane nagrobki - macewy licznie uszkodzone. Pod względem przyrodniczym wartościowy starodrzew - dęby, klony, świerki, kompozycja zatarta - sukcesja krzewów i drzew. Stanowiska bluszczu, barwinka, śnieżyczki, orlika.

9.

Nieradz

Oddz. 145i

Nr 690 z dn. 04.04.1990 dec.WKZ-5340/Dec-36/90

Cmentarz ewangelicki

Szpaler świerkowy na drodze dojazdowej i wzdłuż granic cmentarza. Obfite stanowisko barwinka, kilka egzemplarzy śnieżyczki i naparstnicy.

10.

Orle

przy ruinach kaplicy

Cmentarz ewangelicki

Układ zatarty - w r. 2002 zniszczono ostatnie metalowe krzyże nagrobne (złom), w runie barwinek, bluszcz, śnieżyczka, cebulica. Kilka drzew (Kl. Lp. Db) w wieku ok. 80 lat.

11.

Sadowo

Oddz. 215 j

Cmentarz ewangelicki

Bez istotnych walorów przyrodniczych - kilka egzemplarzy śnieżyczki przebiśnieg, barwinka.

12.

Toporzyk

Dz. geod. 53

Nr 610 z dn. 20.07.1989r dec. WKZ-3540/Dec-16/89

Cmentarz przykościelny

Bez walorów przyrodniczych.

5.3. Pomniki przyrody

Na terenie gminy dotychczas objęto tą formą ochrony zaledwie 10 obiektów, w tym 3 grupy drzew oraz 6 pojedynczych drzew. Część z nich znajduje się aktualnie w granicach terenów objętych inną formą ochrony konserwatorskiej - parki zabytkowe. W jednym przypadku objęte ochroną drzewo (brzoza brodawkowata-przy drodze do Toporzyka) znajduje się w końcowym stadium zamierania, zaś jedno drzewo nie istnieje (lipa drobnolistna, nr rej.11 z 1971r - park w Piecniku). Ze względu na zmiany zachodzące w krajobrazie gminy koniecznym jest zwiększenie liczby pomników przyrody, które winny przez to przyczynić się do zachowania najbardziej „pomnikowych”, a jeszcze będących żywymi elementami szaty roślinnej w tym śródpolnych alej.

Proponowane do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody obiekty to drzewa i aleje bądź grupy drzew. W przypadku większości alej o propozycji objęcia ich ochroną w formie pomnika przyrody decydowały w głównej mierze ich walory i rola w krajobrazie oraz potrzeba ochrony przed nagminną i szeroko stosowaną w ostatnim czasie „modą” na podkrzesywanie oraz ogławianie całych alej i grup drzew, która realizowana w sposób niefachowy, a często wręcz barbarzyński, prowadzi do stopniowego zniszczenia całego obiektu.

6. Podsumowanie waloryzacji botanicznej

Szata roślinna gminy Mirosławiec jest typową dla obszaru południowych obrzeży pojezierzy Pomorskich. Cechuje ją występowanie dużej grupy gatunków związanych z terenami bagiennymi (torfowce, bagnica, rosiczki - aż trzy gatunki, ramienice) oraz lasami pokrywającymi młodoglacjalne utwory o umiarkowanej żyzności. Grunty objęte użytkowaniem rolniczym to niestety najczęściej mało zróżnicowany krajobraz wielkopowierzchniowych upraw pozbawiony czyżni, przydrożnych nasadzeń itp. Odmiennym pod tym względem są okolice wsi Hanki i Bronikowo gdzie zarówno konfiguracja terenu jak i struktura własności sprzyja utrzymaniu mozaiki upraw z śródpolnymi zaroślami i miedzami. Na części najuboższych gruntów rolnych, a aktualnie nie użytkowanych wykształciły się zbiorowiska sucholubnych muraw z rozległymi płatami kocanek (Helichrysum arenarium).

Przeprowadzona waloryzacja obszaru gminy pod względem florystycznym przyniosła następujące wnioski:

Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji terenowej oraz analizy literatury, operatów leśnych oraz innych dokumentów i materiałów stwierdzono, że we florze gminy występuje:

Oceniając stan środowiska przyrodniczego gminy Mirosławiec na podstawie roślinności należy stwierdzić, że jej teren stanowi cenny obszar będący nagromadzeniem osobliwości florystycznych, fitosocjologicznych i siedliskowych. Obszarami o szczególnych wartościach przyrodniczych są rezerwat „Rosiczki Mirosławskie” i „Wielki Bytyń”, które są swoistymi obszarami węzłowymi dla flory gminy.

W celu ochrony walorów szaty roślinnej gminy zaproponowano sieć obiektów chronionych obejmującą użytki ekologiczne. Obiekty te powinny być włączone w Ekologiczny System Obszarów Chronionych (ESOCH) będący częścią sieci ogólnopolskiej ECONET-PL (rozdz. V).


1

69

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Wroński Robert 21-07-2005 09:12:37
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Wroński Robert 21-07-2005
Ostatnia aktualizacja: Wroński Robert 21-07-2005 09:12:37